۲۴ راز شاداب نگه داشتن گل و گیاه آپارتمانی زیبای شما

گياهان زينتي و آپارتماني عمدتا به مناطق استوايي تعلق دارند از اين رو بايد تا حدي شرايط خواستگاه طبيعي آنها را در منزل ايجاد کنيد اما اگر بتوانيد فضاي کوچکي
را به نگهداري از اين گياهان مفيد و زيبا اختصاص دهيد هم حسي خوب در خانه ايجاد کرده ايد و هم به تصفيه هواي منزلتان کمک کرده ايد.

۱- اولين نکته اي که قبل از خريد گياهان آپارتماني بايد بدانيد اين است که اغلب گياهان آپارتماني به درجه حرارت کم حساس هستند و اگر شما احساس سرما کرديد |آنها هم
سردشان است.و اغلبشان به رطوبت کم نيز حساس ميباشند.بعضي از آنها به نور کم حساسند و بعضي به نور زياد.پس قبل از تهيه هر کدام ابتدا بايد شرايط محيط منزل يا محل کارتان را در نظر بگيريد و
با توجه به آن از فروشنده گياه مورد نظرتان را تهيه نمايييد.
۲-در هنگام خريد حتما نام و نام علمي گياه را سوال کرده و يادداشت کرده و بعدا اطلاعات کاملتري از شرايط نگهداري آنرا در اينترنت بدست آوريد.
۳-در صورتيکه تجربه چنداني در نگهداري از گياهان آپارتماني نداريد در ابتدا توصيه ميشود که گياهاني که نهداري انها راحتتر است سريع رشد ميکنند يا حتي ارزانترند را انتخاب کنيد نظير پتوس و برگ عبايي.
۴- نکته مهم د يگر در هنگام خريد گل حتما قسمت هاي مختلف گياه ماند زير برگ و ساقه ها را از نظر عدم آلودگي به بيماريها چک کنيد ..مواردي مانند نبود کنه و شته هاي ريز . .
۵- در هنگام خريد از فروشنده گلدان ريشه پر بخواهيد .يعني گياهي که حداقل يک سال از انتقال ان به اين گلدان گذشته است و گياه در آن کاملا عادت کرده است و ريشه اش درون آن محکم شده است .چون در بعضي از مواقع فروشنده براي اينکه پول بيشتري از مشتري بگيرنند اقدام به بزرگ کردن گلدان ميکند.
البته اگر اين تعويض فقط به اندازه يک سايز باشد و يا در فصل رشد باش اشکالي ايجاد نمي کند اما اگر در فصل رشد نباشد و گياه در خواب باشد خطر پوسيدن ريشه و بالطبع گياهتان بالا ميرود.
۶-اگر در صدد تهيه گياهان گلدار هستيد هميشه سعي کنيد گياهي که غنچه هاي باز نشده بيشتري دارد را انتخاب نماييد.و تقريبا در مورد تمام گياهانن وقتي که گلبرگ هاي يک گل ريخته شد آن قسمت باقي مانه را از گياه جدا کنيد زيرا علاوه بر زيبايي گياهتان به گلدهي مجدد آن کمک زيادي خواهد شد.
۷-گلدانهايتان را حتي الامکان در يک نقطه از منزل البته اگر نياز هاي نوري يکساني دارند قرار دهيد. اينکار چند حسن دارد .اول اينکه منظره زيبايي بوجود مي آيد .دوم اينکه وقتي گياهان را در کنار هم نگهداري ميکنيد باعث بالا رفتن رطوبت محيط اطراف انها ميشود و رشد بهتر گياهان ميشود.
و سومين و مهمتر اينکه آبياري هيچ کدام را فراموش نخواهيد کرد.
۸- اگر براي آبياري گياهان از آب لوله کشي استفاده ميکنيد و آب حاوي کلر باشد بايستي حتما آب را در ظرفي رو باز ريخته و در محيطي ساکن قرار داد
تا کلر موجود در آب از آن خارج شود.کلر موجود در آب باعث ايجاد لکه بر روي برگها ميشود.
۹-هميشه بايد به خاطر داشته باشيد وقتي گلداني را تهيه ميکنيد انتهاي ان حداقل يک سوراخ و براي خانواده کاکتوس ها چندين سوراخ براي خروج آب اضافه وجود داشته باشد. و آب اضافي که در زير گلداني گلدان باقي مي ماند را هر چند وقت يکبار خالي کرده و
ماهي يکبار هم شوره هاي جمع شده در زير گلداني و مواد سمي اي که گياهان پس از تصفيه محيط ميگيرند و در زير گلداني جمع شده است را بشوريد و از محيط زندگي تان دور کنيد.
۱۰- به طور کلي بهترين زمان براي آبياري گياهان در تابستان غروب ميباشد زيرا آفتابي نيست که باعث تبخير سريع آب شود و ريشه گياه فرصت کافي براي جذب آب خواهد داشت اما در پاييز و زمستان آبياري در صبح ها توصيه ميشود تا گباه به تدريج تا قبل از سرد شدن هوا آب را جذب کرده باشد.
۱۱- در ضمن هيچ وقت آب سرد به گياهتان ندهيد
.به عنوان نمونه ميتوانيد آب را درون يک آب پاش ريخته و در محيطي که گياهتان قرار دارد بگذاريد تا به دماي محيط گياه رسيده و سپس آبياري کنيد.
۱۲-و حالابه يکي از مهمترين موضوعات در نگهداري از گياهان آپارتماني ميرسيم. و آن اينکه اصلا چه موقع گياه تشنه است و آيا به آبياري احتياج دارد يا نه چون کم آبي در مراحل ابتدايي باعث سوختن سر شاخه ها و يا از بين رفتن جوانه هاي ريز غنچه ها
براي گياهان آپارتماني گل دهنده و در مراحل جدي تر باعث خشک شدن و از بين رفتن ريشه ها و گياهتان خواهد شد و البته ابياري زياد از حد  گياهتان هم به خفگي ريشه گياه و مرگ ان خواهد انجاميد زيرا همانقدر که ريشه ها به آب کافي براي زنده ماندن احتياج دارد به هوا هم براي نفس کشيدن احتياج دارد :  به طور کلي گياهاني که ريشه هاي غده اي دارند به آب کمتري احتياج دارند چون غده هاي آنها اين برتري را به آنها ميدهد که از ذخيره آبشان استفاده کنند.نمونه بارز اين دسته گياه زيباي زاموفيليا ميباشد . و یا باید دانست که  هر چه برگ يک گياه بزرگتر و نازکتر باشد باعث تعريق سريعتر گياه به خصوص در ماههاي گرم و يا در محيط هاي گرم ميشود و در نتيجه به آبياري بيشتري احتياج دارد. و  بالعکس هر چه برگها کوچکتر و یا ضخیمتر باشد گیاه به آبیاری با فاصله بیشتر احتیاج دارد.

و اما چند روش براي فهميدن اينکه آيا گياه به آب احتياج دارد يا نه
اول : مستقيم ميتوانيد به سطح خاک گلدان نگاه کنيد ولي در اغلب مواقع اين کافي نيست و بايد تا عمق يکي دو سانتي را با انگشت کنار بزنيد و اگر خشک بود انگاه آب دهيد. البته پس از چند روز کمکم متوجه نیاز گیاهتان به آبیاری خواهید شد .حتی در مورد بعضی گیاهان آپارتمانی  مانند بنفشه آفریقایی(African violet) وقتی به آب احتیاج دارند برگهایش چروک  و پژمرده است و با لمس آن به راحتی متوجه تشنه بودن گیاه خواهید شد. که در این حالت باید سریع به گیاه تشنه آب دهید .
روش دوم: اينکه هنگامي که با انگشت به بدنه گلدان ضربه زديد بايد صداي پوکي بدهد که اين نشانه خشکي و احتياج گياه به آب است ولي اگر صداي خفه بدهد يعني نيازي فعلا به آبياري ندارد.
روش سوم : چون به طور نسبي اکثر گياهان آپارتماني بايد خاکشان در ماههاي گرم سال مانند تابستان ترجيح ميدهند که خاکشان هميشه کمي مرطوب باشد ما الان نشانه يک خاک مرطوب و نه لجن خاک اشباع از آب را ميگوييم:
و آن نشانه اين است اگر يک مشت از آن را برداريد و فشار دهيد به فرم دستتان در مي آيد اما با يک تلنگر از هم ميپاشد.
اما اگر از اب اشباع باشد وقتي به آن تلنگر مي زنيد شکل خود را خفظ ميکند.و از هم نمي پاشد.
۱۳-از رنگ برگهای پایین گیاه هم بعضی از مواقع میتوان پی به درستی یا نادرستی آبیاری برد .توضیح اینکه اگر برگهای پایین گیاهتان مرتب زرد شده و میافتد احتمالا آب بیش از اندازه به گیاهتان می دهید.اما اگر برگها ی پایینی به رنگ قهوه ای خشک شده اند
به احتمال زیاد گیاهتان از کم آبی رنج میبرد.
۱۴-در صورتیکه هوای بیرون مطبوع و ملایم باشد میتوانید کمی پنجره ها را باز کنید .تا هوای اتاق تهویه شود .گیاهان از هوای تازه و لذت میبرنند.و به کاهش ابتلا به بیماریها در گیاهان کمک میشود.
۱۵-اگر در محل زندگی تان نور طبیعی به اندازه کافی ندارید و مایل به نگهداری گیاهانی هستید که نور زیادی میخواهند میتوانید این کمبود نور را با کمک گرفتن از لامپ های مهتابی سفید و زرد در کنار هم و یا از لامپهای ال یی دی مخصوص
پرورش گیاهان با رنگهای قرمز و آبی استفاده کنید.فقط این لامپها باید حداقل حدود ۱۰ تا ۱۲ ساعت روشن بماند و در فاصله ۲۵ سانتی بالای گیاه قرار گرفته باشد. میتوانید از ساعت ۱۲ ظهر تا ۱۲ شب این لامپها را روشن کنید تا فضای
محیط را هم زیبا و روشن کند.
۱۶-به بالاترین راندمان خود میرسند. اکثر گیاهان آپارتمانی با یک کود ۱۰ ۱۰ ۱۰
منظور کوذی است که درصد ازت و فسفر و پتاس آن برابر و هر کدام ۱۰ گرم در لیتر باشد.لازم به ذکر است که تمام کود ها را باید طبق راهنمایشان استفاده نمود.و یک قانون کلی وجود دارد که اگر گیاهتان را دوست دارید پس هیچ وقت وقتی گیاهتان تشنه است به ان کود ندهید.و دوم اینکه هیچ
وقت وقتی گیاهتان در استراحت و خواب است به گیاهتان کود ندهید.
۱۷-وقتی گیاه به اندازه کافی درون گلدانش رشد کرد و ریشه اش درون گلدان را پر کرد و شروع به بیرون زدن از زیر گلدان کرد وقت تعویض گلدان است..اما همیشه یادتان باشد فقط یک سایز و یا نهایت دو سایز گلدان را بزرگتر انتخاب کنید .اینکار دو دلیل مهم دارد :اول اینکه خطر پوسیدن ریشه گیاه
و در نتیجه نابودی گیاهتان به حداقل می رسد و دوم اینکه گلدانتان فضای مفید کمتری را اشغال خواهد کرد . و همیشه یادتان باشد که تعویض گلدان را در فصل هایی که گیاه بیدار است و در حال رشد انجام دهید مانند فصلهای گرم و بهار .
۱۸- همیشه در هنگام تعویض گلدان گلدانی را انتخاب کنید که در انتهایش حداقل یک سوراخ زهکش برای خروج آب اضافه داشته باشد.و اگر نداشت با یک چاقوی تیز انرا ایجاد کنید.و نکته دیگر اینکه مقداری سنگریزه دانه درشت یا متوسط برای زهکشی بهتر گلدانتان قبل از ریختن خاک به انتهای
گلدانتان اضافه کنید .
۱۹-همیشه برگهای خشک و پلاسیده را از گیاه جدا کنید .زیرا این برگهای خشک علاوه بر ایجاد منظره ناموزون میتوانند به محل تکثیر انواع آفات تبدیل شوند .
۲۰-هر چند وقت یکبار که احساس کردید روی برگهای گیاه گرد و خاک نشسته و هوا خوب است میتوانید گیاهتان را بیرون برده و با ابی که سرد نباشد برگهایش را با یک دستمال پارچه ای لطیف به آرامی پاک کنید ..اینکار به بهبود تنفس در گیاه کمک می کند .
۲۱-کارشناسان معتقدند که بهتر است سالی یکبار سمپاشی انجام دهید برای جلوگیری از ابتلا به بیماریها و استدلال آنها این است که پیشگیری همیشه بهتر از درمان است .چون بعضی از مواقع .وقتی گیاه آلوده شد برگرداندن آنها به گیاه قبلی هم هزینه بیشتری دارد و هم آسیبی که به گیاه وارد میکنند گاهی اوقات قابل برگشت نیست.و اگر به سم دسترسی ندارید میتوانید یک یا دو قطره مایع ظرفشویی را در یک لیتر آب حل کرده و روی گیاه اسپری نمایید ولی سعی کنید که تا حد امکان وارد خاک نشود.
ویا یک تکنیک ساده برای فراری دادن واز بین بردن حشرات داخل خاک گلدان فرو کردن چند چوب کبریت از سمت گوگرد دار آن درون خاک است. زیرا بوی گوگرد اکثر حشرات را فراری می دهد.
۲۲- اگر بعد از مدتی دیدید که در بالای سطع خاک یا جداره های بالای گلدان گیاهتان شوره بسته است این میتواند دو موضوع را نشان دهد: اول اینکه احتمالا آب یاری شما برای این گلدان و یا گیاه کمی زیاد میباشد و شساید بایستی با دقت بیشتری آبیاری کنید
و نکته دیگر اینکه شاید زهکش انتهای گلدان یا خوب نیست یا سوراخ انتهای گلدان بسته است یا کم و کوچک است.و بهتر است سوراخ انتهای گلدانتان را اضافه کنید و نکته دیگر بهتر است که شوره ها را با یک دستمال مرطوب به آرامی پاک کنید.
۲۳-امروزه ثابت شده است که حتی گیاهان هم احساس دارند و در تحقیقاتی ثابت شده که وقتی گیاهان را لمس میکنید آنها امواج ضعیف الکترومغناطیسی را احساس میکنند و این به بهبود رشد آنها کمک میکند یا بعضی از پرورش دهند گان حرفه ای گل برای گلهایشان موسیقی کلاسیک می گذارند و معتقدند که این کار به بالا رفتن کیفیت رشد گلهایشان کمک میکند.
۲۴-و بالاخره ممکن است که بخواهید به مسافرتی بروید و دغدغه آبیاری .گل هایتان مانع از یک مسافرت آرام برای شما شود ما یک تکنیک ساده برای شما داریم که اگر فردی را نداشتید که در نبودتان به گل های شما آب دهد بتوانید گل هایتان را نجات دهید:
برای این منظور شما به یک تشت تقریبا بزرگ آب احتیاج دارید که باید آنرا در ارتفاعی کمی بلند گذاشته و اطراف آن گل هایتان را بچینید .حال به چند فیتیله نسبتا ضخیم احتیاج دارید که خوب آب را از خود عبور دهند .پس یک سر آنرا درون تشت اب گذاشته و سر دیگر را درون خاک گلدان قرار دهید .

و نکنه پایانی اینکه اگر شما از گل و گیاهانتان خوب مواظبت کنید آنها هم هوایی پاک در محیط زندگیتان به شما هدیه خواهند داد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *